Aleksandra Rafa

pianino
keyboard
flet poprzeczny

Założycielka Autorskiej Szkoły Muzycznej w Legnicy, wieloletni dyrektor Szkoły Muzycznej YAMAHA w Legnicy. Z zawodu i zamiłowania - flecistka, muzykoterapeutka, pedagog rodzinny, terapeuta pedagogiczny, pedagog specjalny - oligofrenopedagog, nauczycielka fletu poprzecznego, pianina oraz rytmiki.

Jako flecistka koncertowałam na wielu festiwalach muzycznych oraz koncertach w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Czechach, Francji, Szwajcarii i Anglii.

Moją pedagogiczną ścieżkę zawodową rozpoczęłam w 2009 roku w Ośrodku Pomocy Terapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Legnicy na stanowisku terapeuty pedagogicznego, zajmując się diagnozą oraz terapią dzieci i młodzieży ze specyficznymi trudnościami w nauce.

Tęskniąc jednak za muzyką i ogromną rolą jaką odegrała w moim dzieciństwie oraz młodości oraz czując, że mogę wykorzystać w tym kierunku mój potencjał nauczycielski, w roku 2011 udało mi się otworzyć pierwszą prywatną szkołę muzyczną w Legnicy. I tak oto – już 10 lat uczę dzieci, młodzież oraz dorosłych grać na pianinie, flecie poprzecznym oraz keyboardzie.

Od 2012 roku jestem również nauczycielką rytmiki w Planecie Zdrowia w Legnicy.

Łącząc ze sobą moje trzy wykształcenia - muzyczne, pedagogiczne oraz terapeutyczne, prowadzę również lekcje nauki gry na pianinie oraz zajęcia umuzykalniające dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu, zespołem Aspergera, mutyzmem, dzieci przedwcześnie urodzonych i dzieci z niedosłuchem. Więcej w zakładce – muzykoterapia.

Od 2011 r. cyklicznie organizuję autorskie koncerty edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w Muzeum Miedzi w Legnicy – Filharmonia dla dzieci, Muzyczny dzień dziecka, koncerty świąteczne oraz koncerty szkolne.

Wiosną 2013 roku zorganizowałam koncert - Filharmonia dla dzieci w Parku Miejskim w Legnicy – koncert całkowicie refundowany przez Fundację Jacka Głomba - Naprawiacze Świata.

W roku 2015 przeprowadzałam „Badania kompetencji muzycznych uczniów w polskich szkołach podstawowych” w Szkole Podstawowej w Legnickim Polu na zlecenie Polskiego Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie.

W latach 2017- 2019 – współtworzyłam Świetlicę Artystyczną przy Szkole Muzycznej YAMAHA w Legnicy – projekt zrealizowany i całkowicie zrefundowany dzięki funduszom unijnym.

Jesienią 2019 roku zostałam jednym z koordynatorów niesamowitego ogólnopolskiego projektu muzycznego „Czesław Mozil i grajkowie przyszłości”. Do nagrania płyty oraz świątecznego teledysku z Czesławem Mozilem mogłam wybrać jednego ucznia z mojej szkoły. Płyta dostała najbardziej znaną oraz prestiżową nagrodę muzyczną FRYDERYK 2020 w  kategorii muzyka dziecięca i młodzieżowa.

Od niedawna prowadzę również koncerty relaksacyjne, terapeutyczne oraz medytacyjne – więcej w zakładce - koncerty relaksacyjne.

WYKSZTAŁCENIE

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Legnicy
   - instrument główny – flet poprzeczny,
   - instrument dodatkowy – fortepian